INVALIDSKA POLITIKA V LOKALNIH SKUPNOSTIH – AGENDA 22

19.06.2006 - Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (v nadaljevanju: NSIOS) in Zveza delovnih invalidov Slovenije (v nadaljevanju: ZDIS) sta 5.junija 2006 organizirala celodnevno mednarodno konferenco v Kongresnem centru MONS v Ljubljani, z naslovom: Invalidska politika v lokalnih skupnostih – Agenda 22. Udeležilo se je 160 predstavnikov lokalnih invalidskih organizacij in lokalnih skupnosti.

Uvodne pozdravne besede so izrekli: Boris Šuštaršič, predsednik NSIOS; Miran Krajnc, predsednik ZDIS; mag.Cveto Uršič, generalni direktor direktorata za invalide Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve; Neža Vodušek iz Službe Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko.

Prva predavateljica je bila dr. Rika Detmers iz Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Nizozemske (VGPN) in predstavnica Evropskega invalidskega foruma (EDF), ki je predstavila Standardna pravila OZN za izenačevanje možnosti invalidov in Agendo 22 kot implementacijsko orodje. Govoril je o izkušnjah, ki jih imajo na Nizozemskem. Poudarila je pomen sodelovanja vseh invalidskih organizacij v projektu.

Mag.Cveto Uršič, generalni direktor direktorata za invalide Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve je spregovoril o Nacionalnih usmeritvah za izboljšanje dostopnosti grajenega okolja, informacij in komunikacij za invalide (Dostopna Slovenija), ki vsebujejo 7.ciljev. Povabil je invalidske organizacije, da sodelujejo s svojimi predlogi z namenom …ko delamo skupaj so rešitve dostopne, cilji uresničljivi…

Naslednji gost iz tujine je bil Freddy Nielsen iz Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Danske (DSI), ki je predstavil Primer dobre prakse: Danska – zakonodaja in lokalno sodelovanje z namenom izboljšanja soodločanja in enakopravne participacije invalidov na ravni občin«. Posebno zanimivo za nas je bilo, da ima Danska 5,5 mio prebivalstva in samo 98 občinskih svetov. Prav tako imajo poseben zakon, ki določa, da mora vsaka občina imeti t.i. občinski svet invalidov, ki je sestavljen iz predstavnikom občinskega sveta in lokalnih invalidskih organizacij.

Štefan Kušar, glavni tajnik NSIOS je predstavil Projekt Evropskega invalidskega foruma (EDF) »Mainstreaming disability in regional and local policies / Uveljavljanje invalidske politike na regionalni in lokalni ravni«. Poudaril je izvedene aktivnosti za doseganje ciljev: analiza obstoječe lokalne invalidske politike; povezovanje z ZDIS – v okviru obstoječih aktivnosti na področju oblikovanja lokalne invalidske politike; izbira občin in lokalnih skupnosti za sodelovanje v navedenem projektu EDF; predstavitev projektnih aktivnosti v obeh krovnih organizacijah slovenskih občin; vzpostavitev koordinacij predstavnikov lokalnih invalidskih organizacij v štirih izbranih občinah; izobraževanje članov koordinacij predstavnikov lokalnih invalidskih organizacij in predstavnikov lokalnih oblasti iz 4 izbranih občin o Standardnih pravilih OZN za izenačevanje možnosti invalidov in Agendi 22; uradni prevod Agende 22 in njena distribucija vsem lokalnim invalidskim organizacijam in slovenskim občinam; nacionalna konferenca s predstavitvijo primerov dobre prakse iz izbranih držav EU o sodelovanju lokalnih oblasti in predstavnikov invalidskih organizacij pri pripravi občinskih invalidskih načrtov. Načrtovane aktivnosti za doseganje ciljev pa so sledeče: predstavitev gradiva na spletnih straneh NSISO – www.nsios.si in ZDIS – www.zveza-zdis.si; nadaljna podpora koordinacijam predstavnikov lokalnih invalidskih organizacij s strani NSIOS; priprava nacionalnega poročila o izvedenih projektnih aktivnostih za EU komisijo z akcijskim načrtom dela po preteku projekta; možnost predstavitev dobre prakse iz ene od 4 izbranih projektnih občin na EU konferenci jeseni 2006 v Bruslju.

Predsednik ZDIS Miran Krajnc je predstavil Projekt »Občina po meri invalidov«: Od teorije do prakse - za večjo kvaliteto skupnega življenja in socialno vključenost vseh občanov v lokalni skupnosti, ki prehaja v GIBANJE ZA VEČJO KVALITETO SKUPNEGA ŽIVLJENJA IN SOCIALNO VKLJUČENOST VSEH OBČANOV V LOKALNI SKUPNOSTI.
Predstavil je potek izvajanja projekta, kriterije za pridobitev listine; konkretno izvedene akcije v posameznih občinah Ajdovščina, Velenje, Radovljica in Trbovlje; evalvacijo in zaključek z razvojnim vidikom:

  1. listina »OBČINA PO MERI INVLAIDOV« je torej priznanje občini, ki v svojem delovanju upošteva različnost potreb svojih občanov. Zato načrtno razvija, vzpodbuja in realizira dejavnosti in ukrepe, ki bistveno prispevajo k večji kvaliteti osebnega življenja invalidov in njihovih družin, ustvarja možnosti za njihovo socialno vključenost in za aktivno udeležbo v družbenem življenju občine z namenom udejanjanja pravic človeka in državljana.
  2. Projekt »Občina po meri invalidov« je spodbudil interes invalidskih društev in občin ter pripravljenost občin in društev, da se vključijo v projekt in pridobijo to priznanje.
  3. Projekt terja določene pogoje in kriterije za vključitev v projekt in temelji tudi na rezultatih preteklega obdobja v posamezni lokalni skupnosti.
  4. Kot lokalna skupnost – občina se vanj vključujejo vsi njeni organi in dejavniki, ki v lokalnem okolju uresničujejo tudi pravice invalidov oz. imajo naloge, ki zadevajo tudi njihovo življenje v tem okolju.
  5. Pomembna je povezovalna vloga projekta: VSE invalidske organizacije za VSE invalide in njihovo angažiranje za izboljšanje njihovega položaja.
  6. Tudi zaradi tega je projekt doživel uspešno predstavitev na mednarodni konferenci Evropskega invalidskega foruma v Bruslju 1.decembra 2005. Prav tako smo ponosni, da je ZDIS prejela ustno povabilo Skupnosti slovenskih občin za predstavitev projekta na zasedanju Sveta Evrope v Strassburgu. V domovini pa je projekt dobitnik nagrade Odbora Sklada pri Ministrstvu za delo, družino in socialen zadeve za nagrajevanje inovacij na področju usposabljanja, življenja in dela invalidov za leto 2005.
  7. Projektu »Občina po meri invalidov« je pozitivno mnenje podelila Socialna zbornica Slovenije, projekt so s pisnim podpornim mnenjem podprli NSIOS, Skupnost slovenskih občin, Občina Ajdovščina, Mestna občina Velenje in Mednarodna organizacija telesnih invalidov FIMITIC.
  8. V končni fazi se oblikuje GIBANJE ZA VEČJO KAVALITETO SKUPNEGA ŽIVLJENJA IN SOCIALNO VKLJUČENOST VSEH OBČANOV V LOKALNI SKUPNOSTI, saj so javnosti le v manjši meri vključene v projekt. Torej projekt preraste v gibanje in to razvojno preobrazbo bo ZDIS skupaj z zainteresirano javnostjo vzpodbujala.  
  9. Cilji gibanja:
  10. doseči večjo kvaliteto skupnega življenja v lokalni skupnosti ob upoštevanju različnosti in posebnih potreb posameznih skupin prebivalstva in njihovo vključenost v življenje lokalne skupnosti;
  11. preseganje mnenja, da gre le za interes invalidov – temveč je interes vseh občanov;
  12. osveščanje vseh občanov o odgovornosti za kvaliteto skupnega življenja in potrebi za njihovo vključevanje v dogajanje v lokalni skupnosti in v procese odločanja;
  13. aktiviranje civilne družbe kot dejavnika, ki s svojo dejavnostjo ne le kritično spremlja dogajanja v lokalni skupnosti, temveč daje pobude, pa tudi s svojo dejavnostjo aktivira občane za konkretno delo;
  14. ustvarjanje družbene klime, ki bo naklonjena socialni vključenosti vseh občanov, torej tudi invalidov;
  15. ustvarjanje pogojev, da se posamezna lokalna skupnost lahko vključi v projekt za pridobitev priznanja »Občina po meri invalidov«.

Kot zadnji pa so nastopili predstavniki DI in občin s temo: »Aktivnosti občin sodelujočih v projektu EDF in dobitnic naziva »Občina po meri invalidov – kratka predstavitev predstavnikov koordinacij lokalnih invalidskih organizacij iz občin Ajdovščina, Velenje, Radovljica in Trbovlje«

 

Sprejeti zaključki mednarodne konference pa so naslednji:

  1. da so izhodišča za pripravo nacionalne in lokalne invalidske politike Standardna pravila OZN za izenačevanje možnosti invalidov
  2. da se pri implementaciji Standardnih pravil uporablja metoda Agende 22
  3. da lokalne oblasti (občine) vzpostavijo Občinske svete za invalide, ki naj bodo sestavljeni tri partitno z enakopravno zastopanostjo predstavnikov lokalnih oblasti, predstavnikov invalidov in strokovnih služb iz področja invalidskega varstva
  4. da lokalne invalidske organizacije prejemajo zadostna, primerna in stabilna finančna sredstva iz občinskih proračunov za svoje delovanje s katerimi bodo primerno usposobili kvalificirane predstavnike vseh invalidov za svetovalno delo z lokalnimi oblastmi v okviru Občinskih svetov za invalide
  5. da lokalne oblasti skupaj s predstavniki lokalnih invalidskih organizacij pripravijo Občinske akcijske načrte na osnovi analiz obstoječega stanja, s konkretnimi ukrepi za odpravo ovir, navedbo finančnih sredstev za njihovo uresničitev, določitvijo odgovornih oseb in nadzornimi mehanizmi za implementacijo navedenih načrtov
  6. da osvestimo širšo slovensko javnost in invalide ter njihove invalidske organizacije o Standardnih pravilih OZN za izenačevanje možnosti invalidov in Agendi 22 preko sredstev javnega obveščanje, internih glasilih invalidskih organizacij ter drugih sodobnih komunikacijskih sredstev

 

mag. Tanja Hočevar, sekretarka ZDIS

 

Tanja Hočevar, sekretarka ZDIS

Povezave na projekte:

Projekt "Občina po meri invalidov"

Trbovlje predstavitev

Projekt NSIOS

Dostopna Slovenija

Rika Detmers, Nizozemska

Freddy Nielsen, Danski model

Agenda 22, Slovenija 5.junij 2006