Podelitev priznanja ZDIS mag. Cvetu Uršiču, Marjanu Krofliču in Borisu Šuštaršiču za uvrstitev besede ''invalidnost'' v 14. Člen

Na 2-dnevnem usposabljanju za aktivno življenje in delo na Bledu dne 25.3.2006 je predsednik ZDIS Miran Krajnc uresničil sklep upravnega odbora ZDIS iz 15. seje z dne 20.10.2004 in mag. Cvetu Uršiču, Marjanu Krofliču in Borisu Šuštaršiču podelil posebno priznanje ZDIS za uvrstitev besede ''invalidnost'' v 14. člen slovenske Ustave.Obrazložitev:
Državni zbor je 23.6.2004 sprejel ustavni zakon (Ur.l.RS št. 69/2004), s katerim je bila vnesena beseda »invalidnost« v 14. člen slovenske ustave, kar je bil zagotovo najpomembnejši dosežek za invalide v letu 2004 in nasploh.

14. člen Ustave Republike Slovenije tako glasi: (enakost pred zakonom)

V Sloveniji so vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in
temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj, INVALIDNOST ali katerokoli drugo osebno okoliščino.

Vsi so pred zakonom enaki.

Pri tem so najpomembnejšo vlogo odigrali Marjan Kroflič, mag. Cveto Uršič in Boris Šuštaršič.

Rezultat njihovega načrtnega prizadevanja je ta, da je invalidnost z ustavnim zakonom uvrščena v 14. člen Ustave Republike Slovenije. Ocenjujemo, da je to zgodovinski dosežek našega invalidskega gibanja in da je to tudi v ponos naše države, in sicer iz naslednjih bistvenih vsebinskih razlogov:

  • identificirana je enakost invalidov pred zakonom (nediskriminacija), kajti 14. člen ustave določa »Človekove pravice in temeljne svoboščine se uresničujejo neposredno na podlagi ustave«;
  • slovenski invalidi so po ustavi naše države izenačeni z enakovredno določbo v ustavnem dokumentu EU;
  • komaj zadovoljive socialne pravice invalidov po 52. členu ustave so postale relevantne, saj je bila doslej odločba tega člena, da je invalidom zagotovljeno varstvo v skladu z zakonom pač zelo nejasna, ker invalidi ne morejo imeti pravice zgolj do strokovno in pravno nedefiniranega nekakšnega varstva;
  • odslej Ustava RS zagotavlja kompleksno družbeno identiteto invalidov in invalidnosti.

Uvrstitev invalidnosti v 14. člen slovenske ustave pomeni udejanjanje hotenja vseh invalidov v Sloveniji, da se s spremembo 14. člena Ustave tako izrecno poudari pravico invalidov do enakih človekovih pravic in temeljnih svoboščin ne glede na invalidnost. Na ta način se je namreč tudi Republika Slovenija uvrstila v krog držav, ki invalidov ne obravnavajo kot 'nevidnih' državljanov, temveč kot subjekte za katere veljajo štiri vrednote, ki so temelj vsem človekovim pravicam - spoštovanje, neodvisnost, enakost in solidarnost.

Zaradi omenjenega je upravni odbor Zveze delovnih invalidov Slovenije na svoji 15. seji dne 20.10.2004 sprejel sklep, da Zveza delovnih invalidov Slovenije podeli posebno priznanje Marjanu Krofliču, mag. Cvetu Uršiču in Borisu Šuštaršiču za dopolnitev 14. člena Ustave Republike Slovenije z besedo 'invalidnost", ki ga podeli ob posebni priložnosti.

Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije, Zveza delovnih invalidov Slovenije in Inštitut RS za rehabilitacijo so izdali tudi knjigo z naslovom ''Za 14. člen – od ideje do ustavnega zakona'', v kateri so opisana vsa prizadevanja za uvrstitev besede invalidnost v 14. člen ustave.

Še nekaj slik