Kvotni sistem in druge vzpodbude za zaposlovanje invalidov v letu 2006

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve

S 1. januarjem 2006 bodo začeli veljati štirje pravilniki, ki skupaj z Uredbo o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov in pravilnikom o sestavi in načinu dela komisije za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi - celovito urejajo področje zaposlovanja invalidov. * Pravilnik o merilih za priznanje statusa invalida, za priznanje pravice do zaposlitvene rehabilitacije, za ocenjevanje zaposlitvenih možnosti invalidov in delo rehabilitacijskih komisij (v nadaljevanju: pravilnik o statusu),

* Pravilnik o merilih in postopku za določitev višine subvencije plače za invalide,

* Pravilnik o invalidskih podjetjih in

* Pravilnik o zaposlitvenih centrih.

Slovenija kot članica EU na področju zaposlovanja invalidov sledi dvema temeljnima ciljema: invalidom zagotoviti zaposlitev in s tem ekonomsko oziroma socialno varnost. Lani je bil sprejet, letos pa dopolnjen Zakon o zaposlitveni rehabilitaciji in zaposlovanju invalidov, ki uvaja vrsto ukrepov namenjenih invalidom in delodajalcem. Naj izpostavimo samo subvencije plač invalidom, plačilo stroškov prilagoditve delovnih mest in sredstev za delo invalidov, oprostitev plačila prispevkov, nagrade za preseganje kvote in vzpodbujanje socialne ekonomije z omogočanjem zaposlitve invalidov v invalidskih podjetjih in zaposlitvenih centrih.

Najpomembnejša novost je uvedba kvotnega sistema.

Kvotni sistem je dolžnost delodajalcev, da zaposlujejo predpisano število invalidov. Vsak delodajalec, ki ima več kot 20 zaposlenih bo tako dolžan od 1. januarja naslednje leto zaposlovati invalide v okviru določene kvote. Ta je lahko najmanj 2% in največ 6%. Vlada, je po dogovoru s socialnimi partnerji določila, da bo najnižja 2% kvota določena za dejavnosti finančnega posredništva, dejavnosti javne uprave in obrambe ter izobraževanja. Najvišja, 6% kvota pa bo veljala za delodajalce iz dejavnosti kmetijstva, lova in gozdarstva, ribištva, rudarstva, predelovalnih dejavnosti, oskrbe z električno energijo, plinom in vodo, gradbeništva in gostinstva. Vsak delodajalec, ki bo zavezan kvoti, se bo lahko odločil, da bo namesto zaposlitve invalida plačal prispevek v sklad za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov. Višina prispevka je predpisana z zakonom in znaša 70% minimalne plače za vsakega invalida, ki bi ga bil dolžan zaposliti za izpolnitev predpisane kvote. Delodajalec pa se bo lahko da bo namesto prvih dveh možnosti izbral 'nadomestno izpolnitev kvote' za izpolnitev kvote – sklenil bo pogodbo o poslovnem sodelovanju z invalidskim podjetjem ali zaposlitvenim centrom.

Za primere, ko bodo delodajalci zaposlovali več invalidov kot je določeno s kvotami so predvidene posebne vzpodbude. Ta delodajalec bo oproščen plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za tiste invalide, ki jih bo zaposloval nad kvoto in njihova invalidnost ni posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu. O tej pravici bo odločal sklad. Ravno tako bo tak delodajalec upravičen do nagrade za preseganje kvote in sicer šest mesecev v višini 20% minimalne plače za vsakega zaposlenega invalida nad predpisano kvoto. Tudi v tem primeru pa ne sme biti invalidnost posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri delodajalcu, ki bo uveljavljal to spodbudo.

V štirih pravilnikih, ki bodo začeli veljati 1. januarja naslednje leto pa so naslednje pomembnejše novosti:

* Pravilnik o pridobitvi statusa uvaja v prakso bio-psiho-socialno definicijo invalidnosti. V postopku za pridobitev statusa invalida ali pa pravice do zaposlitvene rehabilitacije je tako potrebno upoštevati poleg posameznikovih zdravstvenih značilnosti tudi okoljske dejavnike, ki invalidu lahko olajšajo njegove zdravstvene težave ali pa ga še dodatno ovirajo. Pravilnik določa tudi pristojnosti in organiziranost rehabilitacijskih komisij na zavodu za zaposlovanje.

* Pravilnik o merilih in postopku za določitev višine subvencije plače za invalide določa merila za oceno delovnih rezultatov invalida, ki so podlaga za subvencijo plače. Subvencijo lahko dobi invalid, ki je zaposlen v zaščitni ali podporni zaposlitvi oziroma v invalidskem podjetju. Subvencija lahko znaša najmanj 10% in največ 70% minimalne plače. Odločbo o višini subvencije izda Sklad za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov na podlagi vloge, ki jo poda invalid.

* Pravilnika o invalidskih podjetjih in zaposlitvenih centrih določata pogoje in postopke za ustanovitev invalidskega podjetja oziroma zaposlitvenega centra in način ter vsebino nadzora nad njimi. Posebej pomemben je pravilnik o zaposlitvenih centrih. V teh centrih se bodo namreč zaposlovali tisti invalidi, ki zaradi svoje invalidnosti niso zaposljivi v običajnem delovnem okolju, njihova delovni rezultati so nižji od pričakovanih (od 30% do 70%) in potrebujejo pri delu posebno pomoč in podporo.

Poleg ukrepov iz teh štirih pravilnikov, bo ministrstvo vzpodbujajo zaposlovanje invalidov tudi z drugimi ukrepi in programi. Tako bodo invalidi posebna ciljna skupina v programu aktivne politike zaposlovanja za leto 2006. Ravno tako so v naslednjem letu za ta namen načrtovana tudi sredstva iz Evropskega socialnega sklada. Ustanovljen je bil tudi poseben sklad za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov, ki je kot javni finančni sklad, odgovoren za vzpodbujanje razvoja zaposlovanja invalidov in ohranjanje delovnih mest za invalide.

Kot je bilo povedano že na začetku, bo 1. januarja začel veljati tudi Pravilnik o načinu dela Komisije za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi, izdan na podlagi 103. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Komisija, sestavljena iz predstavnikov Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, Inšpektorata za delo, sindikatov in delodajalcev, bo podajala mnenja o ugotovitvi podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi delovnim invalidom, za katere delodajalec nima primernega delovnega mesta za zaposlitev. Pozitivno mnenje bo predstavljalo podlago za delodajalca, da bo invalida lahko odpustil, delavcu pa, da bo dobil nadomestilo po predpisih o zaposlovanju in po preteku le tega, nadomestilo po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Veljavnost pravilnika je časovno usklajena z zgoraj navedenimi akti, saj bo na podlagi Uredbe o določitvi kvote za zaposlovanje invalidov zagotovljeno večje število delovnih mest za invalide, ki se bodo lahko zaposlovali na novo odprtih delovnih mestih v primeru odpuščanja na podlagi Pravilnika o načinu dela Komisije za ugotovitev podlage za odpoved pogodbe o zaposlitvi.