Subvencije plač invalidom - V katerih primerih bo po novem invalid upravičen do subvencije plače?

Najpomembnejša vzpodbuda za zaposlovanje invalidov je subvencija plače invalidu zaradi doseganja nižjih delovnih rezultatov v primerjavi z drugimi delavci, ki jo uveljavlja invalid pri Skladu za vzpodbujanje zaposlovanju invalidov. Invalid bo upravičen do subvencije plače, če bo zaposlen na zaščitenem delovnem mestu, saj se je na takem delovnem mestu lahko zaposlil le na podlagi odločbe, ki jo je izdal Zavod RS za zaposlovanje, ker je bilo ugotovljeno, da dosega le 30 – 70 % delovnih rezultatov delavca – neinvalida. Tudi višina subvencije njegove plače bo določena v enakem odstotku, treba pa je poudariti, da invalidova plača na zaščitenem delovnem mestu skupaj s subvencijo enaka minimalni plači.

Do subvencije plače bo invalid lahko upravičen tudi v podporni zaposlitvi, vendar ne vedno, ampak le, če bo ugotovljeno, da dosega do 30 % manjši delovni rezultat, kot bi ga na istem delovnem mestu dosegel delavec, ki ni invalid (subvencija v višini 5 % do 30 %).

Enaka osnova za določanje subvencije plače velja tudi za zaposlene invalide v invalidskih podjetjih. Tudi ti ne bodo vedno upravičeni do subvencije plače, ampak le v primeru, da bodo dosegali nižje delovne rezultate od pričakovanih delovnih rezultatov neinvalida (subvencija v višini 5 % do 20 % oziroma de lege ferenda 30 %).

Delodajalec bo dolžan invalidu izplačati mesečno plačo, ki bo najmanj minimalna, subvencijo pa mu bo povrnil na podlagi njegovega zahtevka Sklad za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov za pretekli mesec. Sicer pa so delodajalci tudi za invalide dolžni izplačevati plače v skladu s kolektivnimi pogodbami.

Merila in postopek za določitev višine subvencije plače invalidom bo določil minister, pristojen za invalidsko varstvo, s podzakonskim aktom.