DI Slovenj Gradec: Strokovno srečanje v Johnson Controls

Strokovno srečanje – predavanje in razgovor z delovnimi invalidi v Johnson Controls v Slovenj Gradcu

Aktiv delovnih invalidov lahko postane pomemben nosilec aktivnosti v procesu preprečevanja preobremenjenosti delavcev invalidov pri delu in promocije zdravja, pri ohranjanju možnosti za zaposlenost in zaposlovanje invalidov, s tem pa delodajalcu krepi njegovo družbeno dogovorno vlogo.

Društvo invalidov Slovenj Gradec je organiziralo 3. aprila 2012 strokovno srečanje in predavanje za zaposlene delovne invalide v podjetju Johnson Controls. Aktiv invalidov v podjetju JC se je od vseh aktivov, ki so bili v preteklosti ustanovljeni po podjetjih, ohranil vse do danes. Aktiv vodi že drugi mandat Cvetka Polenik, ki se v podjetju zelo prizadeva na tistih področjih, ki so ključnega pomena za invalide. Ker se zaposleni invalidi ne morejo udeleževati vseh programov, ki jih organizira društvo, smo se z vodstvom podjetja dogovorili, da se za njih v podjetju vsaj enkrat letno organizira eno strokovno predavanje.

Cilj tega strokovnega srečanja je bil, da se opredeli značilnosti psihosocialnih tveganj na delovnem mestu; razumeti prepletenost lastnosti invalida in delovnega mesta pri nastajanju psihosocialnih tveganj in izmenjati izkušnje o delovanju aktiva delovnih invalidov pri upravljanju psihosocialnih tveganj v strategiji odnosov invalidi in delodajalec – vidik skupnega delovanja.

Pred začetkom predavanja je vse udeležence srečanja najprej pozdravil direktor podjetja Johnson Controls Tomaž Primožič, ki je predstavil podjetje od same ustanovitve do danes. Prav tako je udeležence pozdravila tudi kadrovska direktorica Vlasta Čremošnik. Srečanja so se udeležili še socialna delavka Irena Katalinič, predsednik sindikata Bojan Rošer in predsedniki/ce aktivov društva.

Predavateljica mag. Andrejka Fatur Videtič, dr. med. je udeležencem srečanja najprej predstavila Zakon o varnosti in zdravju. Dejala je, da zakon ne spreminja samega koncepta varovanja zdravja delavcev pri delu, spreminja pa pristop k razumevanju vsebine pojma varnega dela. Pojem varstva in zdravja pri delu je tako razširjen s spremljanjem in preprečevanjem psihosocialnih tveganj, ki so povezana z delom, kako jih prepoznati in odstranjevati oziroma vsaj zmanjšati in omejiti. Za delodajalca je pomemben vidik uspešnega zagotavljanja in uresničevanja varnosti in zdravja pri delu tudi obveščanje in usposabljanje delavcev.

V nadaljevanju je predstavila psihosocialna tveganja povezana z delom, ki so opredeljena kot tisti vidiki zasnove, organizacije in upravljanja dela ter tudi socialne in ekološke povezave, ki nosijo potencial za nastanek psihičnih, socialnih in tesnih težav in poškodb. Glavni vir za nastajanje psihosocialnih tveganj pa so pomembni naslednji dejavniki: vsebina dela, delovni ritem in obremenjenost, urnika dela – kontrola/avtonomnost delavca, delovno okolje in sredstva za delo, organizacijska kultura in vloga v organizaciji, medosebni odnosi v kolektivu, razmejitev dela, prav tako tudi družinskega. Psihosocialna tveganja so opredeljena kot eden ključnih sodobnih izzivov na področju ohranjanja varnosti in zdravja pri delu, saj so na delovnem mestu povezana s težavami kot so stres v zvezi z delom ter nasilje, nadlegovanje in ustrahovanje na delovnem mestu. Upravljanje psihosocialnih tveganj postaja torej vse pomembnejše za ohranjanje duševnega in telesnega zdravja zaposlenih na ravni delodajalca.

Srečanje se je končalo še z izpolnitvijo dveh vprašalnikov, ki sta se nanašala na invalide in delodajalce. Zaposleni invalidi so v vprašalniku preverjali, kakšni so indikatorji in stanje na psihosocialnem področju v njihovem delovnem okolju, delodajalec pa o indikatorjih stanja na psihosocialnem področju za delavce. Sledil je še razgovor med predavateljico in invalidi.

Društvo invalidov Slovenj Gradec se najlepše zahvaljuje vodstvu podjetja Johnson Controls, da mu je omogočilo to predavanje, prav tako se najlepše zahvaljuje tudi mag. Andrejki Fatur Videtič, dr. med. za odlično predavanje.

Stanislava Tamše,
predsednica DI Slovenj Gradec