Tradicionalno športno srečanje delovnih invalidov Celja

Šmartínsko jezero je s površino 1,07 km² med največjimi umetnimi jezeri (zadrževalniki) v Sloveniji. Leži severno od Celja na poti proti Vojniku in je nastalo z zajezitvijo potoka Koprivnice, ki se pred celjskim naseljem Otok zlije v Savinjo, še prej pa jo napojita desna pritoka Sušnica in Ložnica, ter levi pritok Lahovški potok v naselju Spodnja Dobrova.
Koprivnica izvira v severozahodni smeri proti Dobrni in se spoji z jezerom v naselju Loče, kakor se tudi imenuje 16 m visoka nasuta zemeljska pregrada, zgrajena leta 1970. Z zajezitvijo so rešili stalno nevarnost poplavljanja reke Savinje za mesto Celje, poleg tega pa bi radi rešili tudi naraščajoče probleme oskrbe z vodo.
Jezero je dobilo ime po kraju Šmartno v Rožni dolini.
Jezero je priljubljena izletniška točka. Ob jezeru je majhna čolnarna, ki poseduje dve jezerski ladji, s katerimi se lahko obiskovalci jezera tudi popeljejo. Pozimi jezero večinoma zamrzne in se na njem na lastno odgovornost obiskovalci drsajo ali tekajo na smučeh. Na jezeru je razvito ribištvo. Poleti Plavalna zveza Slovenije organizira tudi tekmovanja v plavanju v sklopu triatlona.
Nekaj časa so organizirali tudi skoke v vodo s smučmi, saj sta na južnem delu proti Celju od leta 1997 nameščeni dve majhni skakalni napravi za ta namen, edini v državi. Tu lahko poleti vadijo akrobatski smučarji in deskarji. Podoben objekt naj bi zgradili tudi na Adi Ciganliji na Savi pri Beogradu.
Več prebivalcev iz teh krajev se ukvarja s turizmom in imajo na razpolago prostore za piknik, ki jih dajejo v najem.
Tako smo se tudi mi odločili in najeli prostor pod kozolcem. Vreme je v tem času zelo muhasto, zato smo morali poskrbeti tudi za streho.
Priprave so stekle. Dan prej smo z ekipo pripravili vse potrebno, torej smo se cel dan družili in kljub delu imeli lepo. Z našim članom, ki je strokovnjak za pripravo hrane na pikniku, smo se dogovorili, da nam pripravi bograč in popoldan meso na žaru.
A glej ga zlomka, kljub napovedi lepega vremena, je deževalo kot za stavo. A nas to ni motilo, saj smo bili pod streho.
Športnega srečanja so se v velikem številu udeležili člani iz Celja,Vojnika in Štor, kar nas zelo veseli.
Naša družba je štela preko 100 članov-starejših in mlajših. Med njimi je bilo nekaj članov, ki so gibalno ovirani, saj je bila lokacija piknika primerna za vse.
Da smo se malo pogreli smo se »razmigali«ob vajah naše športne vaditeljice Brede.
G. Zdenko s pomočnikom nam je pripravil odličen bograč. Pravi specialist v tej veščini je.
Nato so sledile igre, ki jih je pripravil in prilagodil zmožnostim udeležencem g.Marjan. Tekmovale so ženske in moške ekipe. Pod budnim očesom zapisnikarice Brede smo v vsaki panogi dobili zmagovalca, ki je prejel lepo sponzorsko nagrado.
Med tekmami smo zapeli in se tudi zavrteli ob zvokih harmonike, ki jo je igrala Tadeja.
Da nismo omagali, nam je g. Zdenko s svojo ekipo pripravil še dobrote z žara.
Vmes smo se posladkali s pecivom, ki so ga spekle naše članice: Anica, Boža in Erika.
Že ob prijavi smo vedeli, da naša dolgoletna članica na ta dan praznuje svoj 85 rojstni dan. Vsi smo ji čestitali in zapeli in ji z lepimi željami privabili solze sreče na oči.
Popoldan je kar prehitro minil ob tekmovanjih, plesu, petju in pogovorih. Smeha, zabave in dobre volje ni manjkalo. Dan se je poslavljal, zato smo se morali raziti tudi mi.
Vsem, ki ste druženje sponzorirali in ga pomagali izvesti, prisrčna hvala.
Hvala Jožici, Mirku, Marjanu S, Marjanu B., Dragu, ki so prispevali velik kamenček v mozaik izvedbe prijetnega dne na tradicionalnem športnem pikniku.
Del ekipe je piknik zaključil v Štorah, saj sta nas Brigita in Slavko povabila na kozarček rujnega na svoj dom.
Bilo nam je v veselje, saj smo še tu malo poklepetali in potrdili misel...bilo je čudovito in nepozabno.
Življenje je prekratko, moramo si ga narediti takšnega, da nam je čim lepše in prijetno v družbi, v kateri smo radi in …
Dragica Mirnik, Medobčinsko društvo delovnih invalidov Celje