DI Kranjska Gora: Merjenje gostote naših kosti

   Osteoporoza je bolezen, pri kateri se zmanjšuje gostota kostnega tkiva. To povzroči zmanjšanje moči kosti, zaradi česar hitreje pride do poškodb. Kostna masa postane porozna in z zmanjšanjem kakovosti in količine kostne mase oslabi kost, ki se v prerezu kaže luknjičava kot spužva. Vse to pa je že vzrok, da prihaja do vse večjih in večkratnih poškodb in zlomov kosti. Vzrokov za nastanek te bolezni je veliko. Stroka meni, da so dejavniki genetsko pogojeni in tudi spol igra pomembno vlogo. Za nastanek osteoporoze pa je krivo velikokrat tudi naš način življenja z veliko alkohola, kajenja, premalo hrane s kalcijem in vitaminom D. Lahko pa je krivdo pripisati revmatičnim boleznim ali pretiranemu hujšanju, kar je sedaj neka modna muha.

   Malo sem poškilil v literaturo te bolezni in se seznanil, da je to bolezen, kateri ne uide prav veliko človeških osebkov, odvisno s katerega dela sveta človek prihaja. V Sloveniji je razširjenost osteoporoze pri ženskah, starejših od 50 let 27,5 %, pri moških, starejših od 60 let, pa 14,6 %. No moški imamo nekaj manj možnosti zboleti za to boleznijo, smo pa večji jamrači že pri manjših bolečinah kot ženske, no to trdijo ženske in bo že držalo, če one tako rečejo.

   Ampak to je samo statistika, to veste kaj je? Na primer, v Ljubljani na Šubičevi je vsak dan na mizi meso z mesom, pri nas in pri vas na podeželju pa kapus z zeljem. Če to oboje vzame v roko povprečna TV kuharica nastane dobra mesna jed z Madžarskim imenom »Segedin«, no vidite, to je statistika.

  Da nadaljujem z boleznijo osteoporozo. Ljudje smo čudna bitja. Zdravnika obiskujemo za vse mogoče prehlade in odrgnine, ko pa se je potrebno temeljito pregledati in analizirati naše telo, smo pa navadni strahopetci, ker se bojimo, da bodo strokovnjaki odkrili take in take usodne bolezni, za katere rajši vidimo, da zanje ne vemo, odnosno mislimo, da jih nimamo in smo do njih imuni. Zato take preglede po navadi opravimo, ko je že minila dvanajsta ura, kar je velika napaka.

   Za zdravljenje osteoporoze se danes uporabljajo predvsem zdravilne učinkovine, ki zavirajo razgradnjo kosti. V to zdravljenje sodi v veliko različnih skupin zdravil, ki zavirajo napredovanje bolezni in lajšajo bolezensko stanje osteoporoze. Bolezen po mojih podatkih ni ozdravljiva.

   Glede na zgoraj opisane podatke o osteoporozi smo se v društvu invalidov občine Kranjska Gora že pred leti odločili, da bomo vsakih nekaj let najeli strokovno ekipo, ki bo opravila merjenje kostne mase med članstvom. Ta sklep podpira tudi dejstvo, da je med našim članstvom več kot osemdeset odstotkov žena, ki so že po statistiki bolj ogrožene s to boleznijo, kot moški del članstva. Vsa ta merjenja opravimo za članstvo brezplačno. Vse nastale stroške krije društvo iz svojega proračuna.

   Z obiskom smo nekje na poprečju, pa vseeno je obisk zadovoljiv. Vsakemu, ki se odloči za preventivni pregled, damo po merjenju pisno potrdilo o ugotovljenih rezultatih, da lahko, če je potreba obišče svojega lečečega zdravnika in tako zavaruje svoje zdravje s strokovnimi posegi.

Letos smo si za preventivno merjenje izbrali mesec maj, ali kot mu pravijo izkušeni ljubimci, tudi mesec ljubezni. Strokovna medicinska ekipa, ki deluje pod okriljem »Društva osteoporoze« z Jesenic je z vso potrebno opremo 15. maja v naših prostorih društva, že zgodaj v dopoldanskih urah pričela s svojim delom. Da ni prihajalo, do čakalnih vrst smo se v društvu odločili, da vsak, ki je želel opraviti merjenje tega dne, moral prej poklicati našo strokovno moč Darinko Tarman, da je dobil čas merjenja. To nam je omogočilo, da ni nihče predolgo čakal in da je strokovna ekipa v miru opravljala svoje delo.

Vsak je lahko v času merjenja tudi postavljal vprašanja in kolikor je osebje moglo na to odgovoriti, je dobil odgovor ali pa napotilo, kje naj za odgovor o tem svojem problemu povprašuje. V društvu, čas namenjen merjenju, skušamo na ta način izkoristiti tudi v družabni dogodek s srečanjem članov z enakimi potrebami in problemi.

No dan, namenjen problemu osteoporoze v DI Kranjska Gora, se je že nagibal proti popoldnevu, ko smo z delom končevali. Po mojem mnenju zelo uspešno in koristno. Koristno, ne samo za posameznika, ampak tudi za zdravstvo, ker mu na ta način pomagamo krajšati čakalne vrste. Ker pa je to naše ljubo zdravstvo zagledano samo vase, verjetno ne bo tega prispevka nihče niti opazil. Če pa že, bo odgovor, da smo tako in tako odgovorni za svoje zdravje sami. Ne vem, čemu potem taki izdatki vsakega od nas za zdravstvo, da se sedaj medicinsko osebje po zdravstvenih ustanovah ukvarja (med seboj prička) samo še zaradi svojih PREVELIKIH plač in občasno dela še s pacienti samoplačniki. Ko pa pridemo mi pacienti iz socialnega zavarovanja smo za njih že moteči ali, pa za njih skoraj ne obstajamo. Kdor ne verjame naj pogleda samo nepregledne vrste čakajočih socialcev na razne nujno nujne preglede. Ali je že kdo slišal, da so pri samoplačnikih, kje kakšne vrste? Pa naj še kdo reče, da smo socialci enaki med enakimi!

Vsem, ki to prebirate želim lepo drugo polovico maja z veliko ljubezni in še več zdravja.

 

Predsednik DI : 
Jože Zupančič