ODI Zgornje Posotelje: Mednarodno srečanje invalidov – Šmarje 2012

Mesec april je nekako že leta rezerviran za mednarodno srečanje z invalidi iz sosednje Hrvaške, tako smo letos srečanje priredili v osnovni šoli v Šmarju pri Jelšah pod pokroviteljstvom občine Šmarje pri Jelšah in župana g. Jožeta Čakša. Srečanje je bilo v soboto 21.04.2012 z pričetkom ob 10 uri.

Srečanja se je udeležilo 6 društev iz sosednje Hrvaške in sicer iz Krapine, Ivanca, Koprivnice, Varaždina, Siska in Ludbrega, skupno 50 udeležencev. Domačih članov Območnega društva invalidov Zgornje Posotelje pa je bilo preko 100. Vse navzoče je pozdravil predsednik društva g. Anđelko Bendelja in odprl to srečanje. V uvodnem delu so srečanje popestrili učenci OŠ Šmarje pri Jelšah s kratkim kulturnim programom. Srečanja sta se udeležila tudi g. Drago Novak, predsednik ZDIS-a, ki je v kratkem nagovoru pozdravil navzoče in spregovoril o pomenu povezovanja invalidov v obmejnih krajih predvsem pa v Obsotelju, kjer so še vezi veliko bolj prepredene, kot drugje. V imenu občine Šmarje pri Jelšah pa je navzoče pozdravil podžupan g. Marjan Čujež, ki jim je izrazil dobrodošlico in zaželel prijetno bivanje v tem kraju. Predstavniki društev iz Hrvaške so se s skromnimi darili v znak zahvale oddolžili za povabilo na to srečanje. Kot je dejal predsednik društva delovnih invalidov Krapine g. Dubravko Sopek, tudi član UO ZDIH-a, je reka Sotla tista ki združuje invalide na obeh straneh meja, ne pa razdvaja in izrazil željo še po tesnejšem sodelovanju med društvi z obeh strani.

Sledile so tradicionalne športne igre v treh panogah. Skupno število nastopajočih je bilo tako v treh panogah preko 200, seveda so nekateri tekmovali v vseh treh panogah. Prvi trije iz vseh panog so prejeli pokale za dosežena mesta.

V sklopu srečanja je potekala tudi okrogla miza, tokrat na temo » Položaj invalidov v času gospodarske krize«. Udeleženci okrogle mize so bili predstavniki in predsedniki društev iz sosednje Hrvaške in predstavnika domačega društva. Skupna ugotovitev je bila, da so problemi z financiranjem društev tako na področju delovanja kot tudi na področju izvajanja socialno-humanitarnih programov veliki, vedno več je prošenj za pomoč članov. Finančna sredstva pa so iz leta v leto vse manjša, skromnejša, tako preko zveze delovnih invalidov, kot tudi lokalnih skupnosti. Na tej okrogli mizi sta sodelovala tudi dva predstavnika UO ZDIH-a ( Zveze delovnih invalidov Hrvaške ), ki sta predstavila težak položaj hrvaških invalidskih organizacij, težave pri financiranju le-teh in težave pri pridobivanju sredstev iz natečajev s strani EU. Predsednik domačega društva je predstavil aktivnosti društva v zvezi z pomočjo članom v letu 2011, ko je društvo za svoje delovanje in izvajanje socialno-humanitarnih programov od lokalne skupnosti, torej 6 občin pridobilo skozi razpise le 4.000,00 €, vendar je zmoglo tudi s pomočjo zveze delovnih invalidov priskočiti na pomoč 3 članom, enemu, ki mu je neurje oz. toča uničila ves pridelek, torej dohodek za vse leto, drugemu, ki mu je ogenj uničil dom in tretji, invalidki, ki ji je javno podjetje odklopilo vodo, zaradi nezmožnosti poplačila položnic za vodo. Predstavil pa je tudi potek aktivnosti, kot primer dobre prakse, sodelovanje med lokalno skupnostjo, zvezo delovnih invalidov in območnim društvom pri zagotavljanju sredstev pri pomoči invalidu, ki živi v zelo slabih življenjskih okoliščinah in skorajšnji izvedbi sanacije na ostrešju doma tega invalida, kljub kot je bilo ugotovljeno zelo slabih gospodarskim in finančnim položajem v družbi. V upanju na boljši položaj invalidov smo zaključili okroglo mizo.

Za prijetno vzdušje, dober ritem, lahek plesni korak je poskrbel duo DA-JO. Tudi nekajkraten izpad električne energije ni mogel prekiniti dobrega vzdušja. Pelo in igralo se je kot v starih časih, brez ozvočenja.

V poznih popoldanskih urah, bolje v zgodnjih večernih urah smo se razšli z željo da se kmalu zopet snidemo.

Še enkrat bi se rad v imenu vodstva društva zahvalil vsem, ki so pripomogli k realizaciji tega mednarodnega srečanja, prispevali svoje dobitke za igro » Maček v žaklju « ali kako drugače z svojim prostovoljnim delom pomagali pri tem srečanju. Zahvalil bi se županu občine Šmarje pri Jelšah g. Jožetu Čakš za pokroviteljstvo in pomoč pri organizaciji srečanja, ravnatelju OŠ Šmarje pri Jelšah g. Stanetu Šket za posluh, brezhibno izvedbo samega srečanja, kuharju g. Vinku za okusno in dobro hrano in domače vzdušje, učenkam in učencem OŠ Šmarje pri Jelšah in njihovi mentorici za izvedbo kulturnega programa.

Franci Žerjav