DI Kranjska Gora: Poročilo s predavanja "Diabetična noga"

Danes petnajstega novembra smo nadaljevali z jesenskimi predavanji za člane DI Kranjska Gora. Današnja tema predavanja je iz teme Zdravje, podnaslov je Diabetična noga. Predavateljica je naša stara znanka Lidija Pohar dr. medicine- diabetologinja.

V nadaljevanju bom skušal po spominu opisati slišano. Če začnem najprej. Kaj pravzaprav pa je pojem Diabetična noga? To je stanje, ko med drugim pride tudi do okvare malih žil, tistih, ki prehranjujejo živčevje. Ta okvara pa je zelo nevarna, saj vodi do zmanjšanega občutka za bolečino. Z izrazom diabetična noga označujemo prizadetost nog, ki pri sladkornem bolniku nastaja zaradi kombinacije okvar žil, ter živčevja. Diabetiki se tako znajdemo v situaciji, ko nas noge ne bolijo, ne čutimo bolečine, voda za nas ni prevroča. Kamenček, ki se znajde v čevlju nas ne moti. Prav zaradi tega smo sladkorni bolniki z okvaro živčevja še posebej ogroženi za nastanek razjed na nogah.

Šibka točka nas sladkornih bolnikov so noge, ki so vsakodnevno izpostavljene različnim dejavnikom. Na nogah ni videti nobenih vidnih sprememb, zato bolniki nismo pozorni na spremembe občutenja bolečine in temperature, ki se pojavijo. Noge in stopala nas diabetikov potrebujejo veliko skrb in pozornost, saj neozdravljivi zapleti sladkorne bolezni, kot so okvare živcev na okončinah, slabša prekrvavitev in slabša sposobnost celjenja poškodb, nas življenjsko ogrožajo. Ob dodatnih manjših poškodbah vsi ti dejavniki vodijo v različne kronične razjede na nogah, ki se zelo slabo in počasi celijo. Zato moramo sladkorni bolniki skrbno paziti na svoje noge, potrebna je primerna obutev, tople nogavice, redna nega nohtov in stopal, ter vsakodnevno opazovanje, da čim prej opazimo vsako najmanjšo spremembo / ranico, saj zaradi prizadetosti živčevja, tudi ob večjih žuljih ali ranah ni bolečine, ki bi sladkornega bolnika pravočasno opozorila na dogajanje. Pri napredovanju razjed so pogosto potrebne amputacije, ki jih je pri sladkornih bolnikih veliko več, kot pri zdravih. Zelo verjetno da bi si s pravilno nego in pravočasnim obiskom pri pedikerju, preprečili večino poškodb, ki grobo posežejo v diabetikovo samostojnost in način življenja. Redni kontrolni pregledi sladkorja, obvezna opustitev kajenja, redno gibanje in medicinska pedikura so garant »zdravega« življenja vsakega diabetika. Sami namreč aktivno lahko sodelujemo pri preprečevanju omenjenih zapletov sladkorne bolezni in s tem varujemo svoja stopala in noge. Redno pregledovanje nog in ustrezna nega stopal imata torej pomembno vlogo pri preventivi nastanka razjed na stopalih.

Poskrbimo za ustrezno nego svojih stopal. Noge si umivajmo vsak dan pod tekočo toplo vodo. Pri tem uporabljajmo blago tekoče milo. Namakanje nog, uporabo krtač in masažnih krp, ki lahko poškodujejo stopala, strokovnjakinja odsvetuje. Noge je treba vedno obrisati do suhega, še posebej med prsti, saj so mokre in zmehčane bolj dovzetne za okužbe. Naslednji korak je pregledovanje nog. Tu bodimo pozorni na : temperaturo, barvo in okužbe kože, drugačno obliko stopala, na dele stopal, kjer občutite bolečino, na zadebeljeno kožo, kurja očesa, žulje, rane in razpoke. Za vse opažene spremembe je pravi ukrep, takoj k zdravniku.

Na predavanju je predavateljica večkrat poudarila, da je okvare nog možno preprečiti zgodnjim odkrivanjem ogroženih bolnikov ter pravočasnim in pravilnim zdravljenjem razjed. Dobra zdravstvena vzgoja diabetikov pa je predpogoj, da vsak diabetik največ lahko stori za svoje noge. Aktivni pristop, kar poslušanje predavanja tudi je, je nujen tudi zato, ker mnogi bolniki kljub napredovanju spremembam ne občutijo hujših težav. Prenekateri bolniki zato poiščejo pomoč prepozno, saj imajo zaradi odsotnosti bolečin varljiv občutek, da se ne dogaja nič hudega, čeprav je prisotna že okužba in vnetje.

Po končanem predavanju smo bili na vrsti slušatelji, da s svojimi vprašanji dodatno dobimo informacije in odgovore o težavah, ki jih imamo sami s svojo sladkorno. Največ vprašanj se je vrtelo okoli odkritja diabetesa, o uporabi preventivnih sredstev od tablet do uporabe insulina. Nadalje se je vrtelo vprašanje o prekomerni telesni teži posameznika in pa pogojih zapletov s sladkorno boleznijo. No, vprašanj je bilo veliko. Vsak od dvaindvajsetih slušateljev je imel vsaj eno od vprašanj.

Na vsa ta vprašanja so bili podani razumljivi in strokovni odgovori, kar je predavanju dodalo še dodatno težo.

V vzdušju dobrega predavanja je večer namenjen izobraževanju članov DI minil v druženju. Z nocojšnjim predavanjem smo izčrpali kvoto letošnjih predavanj. Z njimi bomo nadaljevali v pomladnem času prihajajočega leta. Sledila je še zahvala dr. Lidiji Pohar za prispevek bolj zdravemu načinu življenja članov DI Kranjska Gora.

Za zaključek pa samo še podatek, vsa predavanja dr Lidije Pohar so za DI brezplačna in prav je, da se ji za opravljeno delo še posebej iskreno zahvalimo.

 

Predsednik DI
Jože Zupančič