DI Kranjska Gora: Zdravje je naša odločitev.

Za začetek predavanja smo slišali opis in statistiko o raku na debelem črevesu in danki. Da je bolezen v zgodnjem odkritju skoraj ozdravljiva, vse nadaljnje faze pa že neozdravljiva bolezen, kajti zasevki se že pojavljajo na drugih organih telesa.

Naše zdravje je v največji meri odvisno od nas samih. Zdravje, ki ga imamo je samo deloma pogojeno, veliko pa s svojim načinom življenja sami odločamo o tem, kako zdravi bomo. To so besede predavateljice dr. Lidije Pohar, diabetologinje, na predavanju 04.04.2011 v Društvu invalidov občine Kranjska Gora na temo Rak debelega črevesa in danke.

Rak na debelem črevesu in danki je zahrbten tihi morilec. Iz tega je izhajala predavateljica in nas ozaveščala, kako zelo smo odvisni od preventivnih pregledov. Seveda so zdrav življenjski slog in preventivni pregledi pogoj, kdaj bo ta zahrbtna bolezen pravočasno odkrita in bo še možnost dobrega ozdravljenja ali pa vse skupaj zamujeno.

Nadaljevanje predavanja je imel poudarek na prehrani posameznika. Dokazano je, da z uravnoteženo prehrano za dolgoročnost zdravja storimo veliko več, kot z drugimi sredstvi, še posebno v preventivnem smislu. Rak na debelem črevesu in danki bo verjetno hitreje napredoval, v kolikor živimo nezdrav življenjski slog, če bomo uživali pretirane količine redečega mesa, premalo sadja in zelenjave ter premalo vlaknin. Enako vpliva na večjo možnost te bolezni tudi premalo gibanja in premalo aktivnega življenja, ter uživanje alkohola in kajenje. Večja možnost, da zbolimo za to nevarno boleznijo, je tudi pogojena z podedovanjem genov. Drugače povedano, v kolikor je nekdo od staršev, bratov ali sester že zbolel, je velika možnost, da tudi sami zbolimo za rakom na črevesju. Nekateri začnejo o spremembi načina življenja žal razmišljati šele takrat, ko odkrijejo bolezen in so že zboleli.

Vsak posameznik naj bi bil v zrelih letih, v letih nad petdeset do sedemdeset pozoren na določene znake, kot je krvavitev na blatu, občasno zaprtje ali hitre spremembe odvajanja blata. Vse to je znak, da nujno potrebujemo posvet s svojim zdravnikom.

Rak debelega črevesa in danke je ena najpogostejših rakavih bolezni, ki se pogosto odkrije relativno pozno. Mnogi, ki imajo zgodnjo obliko te bolezni, se je sploh ne zavedajo, ker se bolezen dolgo razvija brez očitnih bolezenskih znakov. Veliko lahko naredimo s preventivo in notranjim pregledom debelega črevesa in danke tako imenovano kolonoskopijo. Kolonoskopija omogoča natančen pregled črevesa in odvzem tkiva za preiskavo. Je nezamenljiva metoda pri odkrivanju bolezenskih sprememb na debelem črevesu in danki.

Rak na debelem črevesu in danki se večinoma razvije iz predrakavih sprememb na steni črevesa - polipov. Če rakave spremembe odkrijemo dovolj zgodaj, je zdravljenje lahko zelo uspešno, Bolniku ohranimo ne le življenje, ampak tudi kakovost nadaljnjega življenja.

V drugem delu predavanja se je predavateljica osredotočila na državni program SVIT za zgodnje odkrivanje raka na debelem črevesu Program Svit omogoča, da to obliko raka odkrijemo dovolj zgodaj tudi pri ljudeh, ki še nimajo očitnih zdravstvenih težav. V statistiki je moč ugotoviti, da se zadnji dve leti odziva na program Svit že kar skoraj dve tretjini pozvanih, je pa še vse eno premalo odziva glede na to, da je vsa preventiva samo v korist posameznika in plačljiva iz sredstev države. Težko je razumeti posameznika, ki se huduje na delavce Svita, ko ga pozovejo na pregled, da kaj ga vznemirjajo. Spodaj podpisani vidim prvič v tem pozivu, da je nekomu v državi interes za moje zdravje in kvaliteto mojega življenja.

Po predavanju pa smo se pogovarjali še z nekaterimi, ki so ta program Svit že izpeljali ter prebrali smo pismo Svitove promotorke, ki je imela srečo v nesreči, da so ji s programom Svit odkrili raka na debelem črevesu še v fazi, ko je bilo zdravljenje še uspešno in mogoče. Bila je uspešno operirana, zdravljenje pa brez nadaljnjih postopkov kemoterapije in postopkov, ki so jih običajno deležni bolniki z rakom.

Današnje predavanje je zadnje v spomladanskem času. Nadaljevali bomo jeseni z drugimi temami, s poudarkom zdravega načina življenja.

 

Predsednik DI 
Jože Zupančič