DI Kranjska Gora: Predavanje o človeškem prebavnem traku

Kot lani v mesecu oktobru 2010 smo v sodelovanju z Lidijo Pohar dr. medicine, tudi letos dogovorili za dvoje predavanj v spomladanskem terminu, v prostorih  Društva  invalidov, Koroška ulica 02, v Zdravstvenem domu v Kranjski Gori.

Prva delavnica je bila v ponedeljek sedmega marca, tema, prebavni trak s poudarkom »Zgaga«. Kot sem omenil že v prvi vrstici, je bila predavateljica Lidija Pohar dr. med, diabetologinja v SBJ Jesenice. Na predavanju se nas je zbralo 27 slušateljev, kar kaže na zanimanje ljudi za taka predavanja.

Med izvajanjem predavateljice smo slušatelji zvedeli obilico podatkov. Pa, če začnem pri banalnem poimenovanju problema »Zgaga«. Že samo ime da slabšalni predznak, da je »zgaga« nekaj slabega. Če besedo prenesemo v realno življenje, se ve koga in zakaj kar poimenujemo, tista zgaga, saj ga poznaš, veš da vedno povzroči nekaj slabega, nekaj preko roba dobrega okusa. Tako je tudi z zdravstveno nadlogo Zgago. To je prvi znak, da nekaj ni v redu z našimi prebavili. Lahko je občasna samo zaradi nečesa zaužitega in naš želodec malo protestira, če je to večkratni pojav, pa je le nujno se posvetovati s strokovnjakom zdravnikom.

Ni ga človeka, ki še ni doživel neprijetnega občutka med želodcem in ustmi. So določena živila, ki vedno povzročijo ta pekoči in neprijeten občutek v požiralniku. Na primer orehova potica, kdo se ji lahko upre, čeprav vsi vemo kaj bo kasneje. Ja kasneje nam je žal, ampak, ob naslednji priliki bomo zopet ponovili napako. Če pa ta neprijeten pekoči občutek, nas ovira ne glede kaj zaužijemo pa je nujno poiskati pomoč, kajti to je alarm, ki nas opozarja, da z našim prebavnim trakom nekaj ne štima

Kakšna je napaka v požiralniku, da se zgaga pojavlja? Požiralnik naj bi imel funkcijo vnašanja hrane v želodec, isto časno pa tudi urejeno zaklopko, da se sokovi iz želodca ne bi vračali v požiralnik. Ko pride do okvare te zaklopke ali pa je delno prirojena, je zgaga tu. Predavateljica nas je podučila kaj in kako se to anomalijo odpravi. Prva je izogibanje zaužitju takih snovi, ki nam kasneje povzročajo zgago. Druga stopnja so preventivni posegi z zaužitjem  malo vode ali nesladkanega čaja, koščkom kruha ali  z raznimi blažilci - tabletami, kateri stvar umirjajo in želodčne sokove pomirijo. Zadnja možnost, ko nič od tega ne pomaga, je operativni poseg.

Ko je bilo predavanje končano, smo bili na vrsti slušatelji s svojimi vprašanji, izkušnjami ali komentarji. Da je dr, Lidija Pohar dobra v podajanju snovi o osebnem zdravju se vidi iz tega, da se je kar vsulo raznih vprašanj, komentarjev in pripovedi o lastnih izkušnjah z zgago.

Po končanem delu omenjene delavnice je bilo tudi mnogo vprašanj, kdaj pa bo naslednja delavnica. Ljudje radi pridejo na taka predavanja iz preprostega vzroka. Tu se izve veliko odgovorov, po katere bi morali v ordinacijo, za katere pa je nujno imeti čas in živce, da počakaš v dolgi vrsti pred zdravnikom. Pa še en vzrok obiska delavnic je. Tu vlada sproščeno vzdušje, ljudje postavijo marsikatero vprašanje, katerega pri lečečem zdravniku ne bi nikoli ali ni časa ali pa je malo treme in tako ko pridemo domov se zavemo, da nismo nič opravili vsaj v tem delu ne.

Na zaključku mojega  zapisanega opažanja naj povem, da ni bilo potrebe spraševati in nagovarjati ali bi nam dr, Lidija Pohar predavala, tem več ona nas spodbuja o organiziranju delavnic na temo, Naše zdravje.  To pa je že redkost v današnjem času. Bistvo vsega pa pove naslednji stavek. Predavanja so   brez plačna. Nekateri predavatelji, ki so nam v preteklosti ponudili predavanje dolžine cca 2 uri, so zahtevali plačilo, skoraj v višini našega »penzijona«.   

Predsednik DI
Jože Zupančič