Poročilo predsednika ZDIS - januar 2011

07.01.2011 – Posvet v počastitev mednarodnega dneva invalidov IO v DZ (predsednik DZ RS dr. Pavel Gantar; dr. Andreja Črnak Meglič, predsednica odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide;); ZDIS

Predsednik DZ RS dr. Pavel Gantar je v poslopju DZ RS, v počastitev mednarodnega dneva invalidov, imel pozdravni nagovor za vse predstavnike invalidskih organizacij. V nadaljevanju je bil organiziran posvet, na katerem sem v razpravi poudaril, da ZDIS, kot reprezentativna invalidska organizacija za delovne invalide IN OSEBE S TELESNO OKVARO, ni zadovoljna z ukrepi in rezultati na področju zaposlovanja invalidov in da upamo, da se bo spremenilo na bolje (javna dela; pripraviti je potrebno večletne razpise za invalide). Povedal sem tudi, da beležimo velik porast potreb delovnih invalidov po brezplačni pravni pomoči, ki jo nudi ZDIS, v zvezi s težavami invalidov na delovnem mestu in njihovim zaposlovanjem.

Delovni invalidi imajo nizka sredstva za preživetje; potrebno je urediti dohodnino; potrebno je pripraviti dobre zakone za državljane in državljanke RS; potrebno je prevzeti odgovornost, kot jo imajo delavci v podjetjih, itd…

Pričakujemo:

  • da se pripravi, kot vzpodbuda za zaposlovanje brezposelnih invalidov, večletni razpis v taki obliki, da bi lahko dolgotrajne brezposelne invalide iz pasivne evidence zaposlili v invalidskih organizacijah;
  • da Sklad RS za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov redno usposablja delodajalce v zvezi z zaposlovanjem invalidov;
  • da se rešijo težave na področju dohodninske zakonodaje za delovne invalide, saj že več let to poskušamo, vendar neuspešno; prejemki delovnih invalidov iz naslova nadomestila za invalidnost in delne invalidske pokojnine niso oproščeni plačila dohodnine;
  • da sprememba zakona ZZRZI ne uniči invalidska podjetja, kjer je trenutno zaposleno največ invalidov.

 

10.01.2011 – MDI Gornja Radgona

Sestanek s podžupanom občine Gornja Radgona, Vinkom Rousom; direktorjem občinske uprave Gornje Radgone, Draganom Kojundičem ; predsednikom MDI Gornja Radgona, Brankom Habjaničem, glede investicije društva in investicije občine v »Dom za ostarele v Gornji Radgoni«. Društvo se mora do konca tega tedna preseliti v druge prostore, ki mu jih občina nudi, zaradi prodaje prostorov društva. Pojavlja se problem novih poslovnih prostorov, ki jih je društvo kupilo po predpogodbi od podjetja Stavbar. Prosili so me, da naj pravna služba pregleda papirje in jim svetuje, kako naj ukrepajo.

 

11.01.2010 – Terme Čatež

Razgovor s predsednikom DIO Brežice Ivanom Kostrevcem o delu društva.
Sestanek v Termah Čatež z direktorjema Mitjem Medveščkom in Tonijem Supančičem glede cen za leto 2011. Dogovorili smo se za 10% popust na storitev v letu 2011 in donatorsko pogodbo. Predlagal sem, da se uredijo televizijski signali v apartmajih, ker na ZDIS dobivamo veliko pritožb.
Pogovoril sem se z oskrbnikom Jankom Molanom.

 

13.01.2011 – konstitutivna seja Strokovnega sveta ZDIS; 2. seja Komisije za informiranje

Na konstitutivni seji strokovnega sveta ZDIS smo se dogovorili, da se naredi prednostna lista dela strokovnega sveta za štiri leta, saj je leto 2011 leto prostovoljstva. Podan je bil predlog, da se o prostovoljstvu spregovori tudi na usposabljanjih prostovoljcev v letu 2011. Dogovorili smo se, da bi prihodnjo sejo strokovnega sveta namenili razpravi zakonom, ki so v pripravi.

Udeležil sem se 2. seje Komisije za informiranje, na kateri smo se dogovorili o zaključku pedagoške akcije, ki bo 4.2.2011 na sedežu Zveze. Na zaključek bomo povabili nagrajene učence in mentorje. Predsednik Komisije bo imel pozdravni govor in član komisije bo poročal o vseh izdelkih, ki so jih posredovali učenci in dijaki. Pripravili bomo pogostitev in podelitev priznanj. Komisija za informiranje je podala predlog, da se na ZDIS nabavi novi digitalni fotoaparat.

 

14.01.2011 –1. seja UO NSIOS

Udeležil sem se 1. seje UO NSIOS, na kateri smo obravnavali delo medresorske skupine za preučevanje organiziranosti in financiranja invalidskih organizacij; finančno ovrednoteni delovni načrt NSIOS za leto 2011; poskus rušenja dolgoročnega stabilnega financiranja invalidskih, humanitarnih in športnih organizacij ter krčenje socialnih pravic invalidov; imenovanje nadomestnega člana Sveta FIHO za Društvo revmatikov Slovenije, članov komisije za spremljanje Akcijskega programa za invalide 2007 – 2013, imenovanje članov RTV SLO za problematiko programskih vsebin za invalide. Razpravljal sem glede Zakona o socialno varstveni dejavnosti ter krčenju socialnih pravic invalidov. Predlagal sem sprejem sklepa, ki se posreduje ministru za delo, dr. Ivanu Svetliku, da se zakon umakne iz javne obravnave.

 

19.01.2011 – MDDSZ – Direktorat za invalide

Dne 19.1.2011 smo imeli tretji sestanek medresorske skupine na temo Zakona o invalidskih organizacijah. Zagovarjali smo stališče vseh invalidskih organizacij, vključenih v NSIOS, da zakon ni potrebno spreminjati. Predelali smo zakon do 17. člena. Odprta člena do naslednjega sestanka bosta 15. in 16. člen. Naslednji sestanek bo 31.1.2011 ob 11.00 uri na Direktoratu za invalide.

 

27.01.2011 – Sestanek na MDDSZ z direktorico Direktorata za invalide Dragico Bac

Na MDDSZ sem imel dogovorjen sestanek z direktorico Direktorata za invalide Dragico Bac. Prisotna je bila tudi Damjana Peterlin, strokovna sodelavka. V uvodu sem se zahvalil za sprejem in jim predstavil ZDIS (koliko društev šteje Zveza; koliko članov ima ZDIS; koliko zaposlenih oseb je na ZDIS; da na društvih invalidov ni redno zaposlenih; da imamo čez 1000 prostovoljcev na društvih invalidov; da na državni ravni izvajamo 11 programskih sklopov; na lokalni ravni pa društva invalidov izvajajo 5 programskih sklopov, ki jih sofinancira ZDIS; predstavil sem projekte, katerih nosilec je ZDIS: »Občina po meri invalidov«, brezplačna pravna pomoč, Forum delodajalcev, ohranjevanje zdravja, rehabilitacijski program (6 dni), usposabljanja zaposlenih in brezposelnih invalidov, ter prostovoljcev na društvih. Zahvalil sem se za sodelovanje s predstavniki ministrstva (predvsem z Direktoratom za invalide), ki večkrat sodelujejo na naših usposabljanjih, kjer predstavijo novosti z invalidskega področja. Podal sem pobudo, da bi sredstva, ki jih Ministrstvo za notranje zadeve oz. proračun pridobi s kaznovanjem posameznikov, ki parkirajo na mestih rezerviranih za invalide, namenili invalidskim organizacijam.

Postavil sem vprašanje, če ne bo javnih sredstev (FIHO) za sofinanciranje delovanja in posebnih socialnih programov invalidskih organizacij, kdo bo prevzel vso to delo, ki ga opravljajo invalidske organizacije in društva invalidov? Seznanil sem jih s problematiko, s katero se srečujejo delovni invalidi:

  • Sklad RS za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov – ni razpisov;
  • strokovna skupina/komisija za NADZOR porabe sredstev ;
  • strokovna komisija/skupina, ki/da svetuje tistim, ki so zaposlili invalida (dobili finančna sredstva Sklada);
  • podpora MDDSZ, da se preverja ali se uresničujejo ustrezni pogoji za delo – Inšpektorat za delo;
  • javna dela (pogodba sklenjena za eno leto, kar je prekratek čas; problem - uvajanje novega človeka); predlagal sem, da se pogodba sklene za dobo treh let. V letu 2011 nobeno DI, ki se je prijavilo na razpis, ni dobilo pozitiven odgovor, zaradi pomanjkanja sredstev.
  • šikaniranje delovnih invalidov na delovnem mestu. V raziskavi, ki je potekala pet let je bilo ugotovljeno, da je od 327 anketiranih, kar 77 % delovnih invalidov doživljalo šikaniranje na delovnem mestu, stopnja šikaniranih invalidnih žensk je bila nekoliko višja (81odstotkov) kot stopnja šikaniranih invalidnih moških (72odstotkov); pri moških najpogosteje storilec moški in pri ženskah ženska; pa tudi, da ženske redkeje izvajajo dejanja šikaniranja nad moškimi.

Seznanil sem jih še s problematiko, s katero se srečujejo delovni invalidi:

  • pričakovanje krovnega zakona - ZZRZI;
  • usklajevanje nadomestil za invalidnost - ZUTPG;
  • problematika dohodnine;
  • zakon o socialnem podjetništvu;
  • zakon o malem delu;
  • zakon o socialnih prejemkih; itd…

Prosil sem direktorico za pomoč glede dohodnine in usklajevanja nadomestil, da ta problem rešimo z MF in v državi RS.

Na koncu predstavitve je Dragica Bac odgovorila, da javna sredstva za delovanje invalidskih organizacij ostanejo še vedno edini vir financiranja, posredovali bodo dopis na MNZ glede kazni, posredovali bodo dopis na MF, da se sestane skupina, ki je bila ustanovljena leta 2009.

 

28.01.2011 – Srečanje mentorjev-mentoric

Zveza je organizirala srečanje mentorjev in mentoric, ki bodo vodili delavnice v okviru posebnega socialnega programa »Socialno vključevanje invalidov – delavnice za spodbujanje razvoja človeških virov« v letu 2011. Na srečanju smo izmenjali izkušnje, pripombe, mnenja in predloge, v zvezi z izvedbo delavnic.

 

31.01.2011 – NSIOS; MDDSZ – Direktorat za invalide; MDI Novo Mesto; Slavnostna seja ob 35. letnici delovanja DI Metlika

Pred sestankom delovne skupine smo člani delovne skupine, ki jo je imenovala Vlada RS, glede 2 zakonov (Zakon o invalidskih organizacijah in Zakon o preoblikovanju Loterije Slovenije) iz vrst NSIOS, pregledali pripombe na 15. in 17. člen Zakona o invalidskih organizacijah ter sprejeli, da te pripombe ni potrebno upoštevati. Dogovorili smo se, da posredujemo pripombo na zapisnik tretjega sestanka, ker nismo sprejeli sklep glede pripomb YHD, ampak je to ločeno mnenje YHD.

Na četrtem sestanku delovne skupine smo zagovarjali stališče vseh invalidskih organizacij vključenih v NSIOS, da spremembe Zakona o invalidskih organizacijah niso potrebne. Predelali smo zakon do 26. člena.

Razgovor s predsednikom MDI Novo Mesto Alojzom Golobom o delovanju društva in glede težav zaradi zakonodaje.

Na slavnostni seji ob 35. letnici delovanja DI Metlika so bili prisotni: županja občine Metlika, Renata Brunskole, poslanka v DZ RS, predsednik koordinacije Dolenjske in Bele Krajine in član UO ZDIS, Srečko Matkovič, podpredsednica DU Metlika, Jadranka Vlah, ustanovni člani DI Metlika, ki so častni člani DI Metlika, razširjeni IO DI Metlika. Izvedli so lep kulturni program. V kulturnem delu programa so sodelovali pevski zbor DI Metlika.

V nagovoru sem poudaril pomen 35 let delovanja na področju prostovoljnega socialnega dela za invalide. Ustvarjalno so razvijali nove zamisli in iz leta v leto so s skupnimi močmi dograjevali društvo invalidov. Podelil sem priznanje ZDIS ob 35. letnici delovanja predsedniku DI Metlika. Po končanem kulturnem programu je bil čas namenjen razgovorom prisotnih in druženju. Pogovarjal sem se z županjo in poslanko v DZ RS glede problematike delovnih invalidov: spremembe ZZRZI, ZUTPG, Zdoh in ostalih problemov, kot je zaposlovanje delovnih invalidov (javna dela).


Drago Novak, predsednik ZDIS