Delavnica ZDIS ''Izdelovanje rož iz različnih materialov''

Radenci, 14.5.-19.5.2011
Mentorica: Ana Marija Žorž, DI Dornberk

Zveza delovnih invalidov Slovenije je organizirala 5-dnevno delavnico »Izdelovanje rož iz različnih materialov« v »Domu zdravja ZDIS« v Radencih, katere sem se udeležila kot članica DI Grosuplje.

Z velikim veseljem in pričakovanjem sem se odpravila v Radence - prvič sama po dveh letih in dveh mesecih za več dni od doma po možganski kapi. Na delavnici nas je bilo deset udeleženk iz različnih krajev po Sloveniji - Litije, Kočevja, Prebolda, Vipave, Lesc, Ljubljane, Dornberka na Krasu, Radencev in Grosuplja pod vodstvom mentorice delavnice Ane Marije Žorž iz DI Dornberk. Prvi dan smo se razporedile po sobah, se medsebojno predstavile in dogovorile in se nato sprehodile čez park v zdravilišče na kosilo v restavracijo hotela Izvir v Radencih. Ker se je ravno ta dan odvijala revija pevskih zborov invalidov Slovenije, je večina udeleženk odšla na srečanje, tri pa smo odšle na kopanje. Sama se revije nisem udeležila, čeprav bi se je rada, ker je bil zame ta prvi dan zelo naporen - vožnja do Radencev ter veliko pogovorov me je zelo utrudilo. Potrebovala sem počitek in poslušanje petja bi bilo zame prenaporno, utrujajoče zaradi glasnosti in veliko hoje.

Vsako jutro smo začele ob 7 uri zjutraj z zajtrkom, ki smo ga same pripravljale, prav tako tudi večerje. Nato se je začelo naše dopoldansko ustvarjanje - izdelovanje rož iz nogavic. Mentorica nam je predstavila materiale in orodje potrebno za izdelavo rož. To je različne debeline in barve žice, trakove za stebla, barvne nogavice; od orodja pa škarje ter dvoje k1ešč. Začele smo z najpreprostejšo rožico s petimi listi, da nam je mentorica pokazala in razložila potek izdelave in ko smo s pomočjo njenih rok končale drugo rožico, že je bila ura 12 in pripravile smo se za odhod na kosilo v hotelu Izvir in popoldansko 3-urno kopanje v Zdravilišču Radencih. Druge dni smo začele z zahtevnejšimi cvetovi. Najprej smo se lotile izdelave narcise, naslednji dan vrtnice, ki je zelo zahtevna za izdelavo, potem smo delale še iris, ciklame, lilije in planike, pa na lepo orhidejo sem skoraj pozabila. Prav na čar zadnje, smo bile vse zelo ponosne.

Večeri v naši hiši so bili nekaj posebnega. Pripravljale smo si skupne večerje, da pa ni bilo prevelike gneče v kuhinji, smo si dežurstvo v hiši razdelile. Trikrat nas je z večerjo presenetila tudi članica DI iz bližnje Gornje Radgone. Po večerji pa je sledilo skupno druženje in spoznavanje. Vsaka izmed nas se je predstavila in povedala svojo življenjsko zgodbo. Vse smo se srečale z veliko težavami pri premagovanju svojih različnih bolezni, a z močno voljo in željo po zdravju, smo vse na dobri poti k izboljšanju svojih sposobnosti za vsakodnevno življenje.

Hitro so nam minevali dnevi in že se je bilo potrebno posloviti. Izmenjale smo si naslove in si zaželele, da bi se še kdaj srečale. Domov smo se vračale vesele in zadovoljne nad cvetjem, ki smo ga same izdelale. Še posebej, smo bile hvaležne naši mentorici Anici za njeno potrpežljivost, natančnost in pomoč pri izdelavi cvetja. Zaradi teh njenih vrlin, nas je zelo veliko naučila in od nje smo se poslovile z veliko hvaležnostjo.

Marija Purkat, DI Grosuplje